2011

Nieuwsbrief September 2011

Omdat de voorzitter, Ineke de Rijk, en ook de stichting CFTG zijn verhuisd naar een nieuw adres in Haarlem heeft het enige tijd geduurd voordat wij jullie weer op de hoogte konden brengen van de laatste ontwikkelingen van onze projecten in Jiboro.
Het waren zeer drukke maanden met de verhuizing, maar alles staat nu zo’n beetje op zijn plaats. Internet is aangesloten en ook het kantoor is zover klaar en ingericht dat er weer gewerkt kan worden voor de stichting CFTG. Daarom nu een kleine update.
Het laatste nieuws wat jullie hebben gekregen was in december 2010 en uiteraard is er sinds die tijd weer veel gebeurd en afgerond. Ook zijn er nieuwe projecten gestart.

Narang Health Care Center
Er is hard gewerkt om het nieuwe laboratorium voor de geplande datum, juli 2011, af te krijgen en dat is gelukt. De bouw was mogelijk door donaties van Inner Wheel, de NCDO en de Fred Foundation.
Een aantal stafleden is opgeleid tot laborant. Zij kunnen nu alle testen afnemen, zoals malaria en ook de HIV/Aids testen en de patiënten worden begeleid in de consultatieruimte. Twee van onze junior stafleden volgen een opleiding tot nurse in Bansang. Dit is mogelijk door sponsoring van de Nederlandse stichting Yamah Youth die ook werkzaam is in Gambia.
Voor de tandartspraktijk is een Gambiaanse tandarts aangetrokken die zijn opleiding in Senegal heeft gehad. Onze tandarts heeft in diverse klinieken gewerkt en heeft veel ervaring. Er wordt nu ook voorlichting gegeven op de scholen. Wij zijn erg blij dat nu veel mensen van hun pijnklachten kunnen worden afgeholpen.
Er staan nu heel veel gedoneerde medische artikelen klaar voor verscheping naar Gambia, zoals kraampakketten door de Stichting Baby Hope, medische voorzieningen van het ziekenhuis Sint Jansdal, handdoeken en lakens van de firma Womitex.
Tandtechnisch materiaal is gedoneerd door Cavex en DHIN.
Met al deze voorzieningen kan de stichting CFTG de patiënten een nog betere gezondheidszorg geven.

Skill Centrum
De aanvraag om naailes te krijgen op het skill centrum was zo groot dat wij twee klaslokalen hebben ingericht. Er zijn nu 25 meisjes die de lessen volgen, ze zijn verdeeld in 4 groepen met ieder één leerkracht. Er worden al veel leuke dingen gemaakt zoals kinderkleertjes, tassen en ook de fleurige lokale kleding. De gemaakte dingen worden verkocht in het winkeltje van het skill centrum en de leerlingen gaan er ook zelf op uit om hun eigen gemaakte spullen te verkopen. Uiteraard vinden ze het heel erg leuk als er iets wordt verkocht wat zij zelf hebben gemaakt. Met de opbrengst kunnen wij de leerkrachten betalen en ook weer nieuwe materialen kopen. De timmerwerkplaats is zover klaar dat hij kan worden ingericht.
Timmergereedschap staat in Nederland klaar voor verscheping per container naar Gambia, zodat straks jongeren timmerles kunnen krijgen.
De aanvragen die waren gedaan voor uitbreiding van het solarsysteem zijn gehonoreerd door de Triodos Bank en de Dr. Hofstee Stichting. Er is nu voldoende elektra en dat betekent dat er nu gestart kan worden met het geven van computerlessen. Ook de elektrische naaimachines kunnen nu worden gebruikt. Het skill centrum is opgezet om jongeren een vak te leren zodat zij na de opleiding een inkomen kunnen verwerven.
De bouw en inrichting van het skill centrum was mogelijk door donaties van De Wilde Ganzen, Stichting Weeshuis der Doopsgezinden, Dr. Hofstee Stichting, Fred Foundation, Stichting Edupas en ASML Foundation. Heel veel materialen zoals stoffen, lappen, garens, knopen, ritsen, bandjes etc. en ook naaimachines zijn gedoneerd en staan klaar verscheping naar Jiboro. Wij zijn er van overtuigd dat onze leerlingen samen met de leerkrachten hiermee heel veel mooie en leuke dingen zullen maken.
Voor de bakkerij hebben wij een goede bakker uit het dorp gevonden en dat betekent dat er nu volop brood te koop is.

Rainbow Nursery School
De plannen die gemaakt zijn voor de uitbreiding van de Rainbow Nursery School komen nu tot uitvoering. Onze aanvragen bij de Wilde Ganzen, Dirk Bos Fonds, Weeshuis der Doopsgezinden en de Fred Foundation zijn goedgekeurd. Wij zijn begonnen met de renovatie van de bestaande school. Er moest een nieuw dak komen en de ramen zijn vervangen door ijzeren ramen met luiken die gesloten kunnen worden als de school dicht is. Dit voorkomt dat er regen, stof en zand binnenkomt. Als de renovatie klaar is gaan we beginnen met de bouw van een nieuw schoolgebouw en een nieuw toiletgebouw. Er wordt een borehole gedrild met daarop een waterpomp op solar. Dat betekent dat er dan continu over schoon stromend water beschikt kan worden. Als alles klaar is kunnen er nog meer kinderen naar school en zitten er geen 60 kinderen meer in één klaslokaal met nauwelijks ruimte om te spelen.
De afgelopen 3 jaar kregen de kinderen op de Rainbow Nursery School iedere dag een lunch en ook dit jaar kunnen wij weer koken voor de kinderen zodat ze in ieder geval één gezonde maaltijd per dag krijgen. Voor ons zo gewoon maar niet voor de kinderen in Gambia. Dit maaltijdprogamma is mogelijk door de inspanningen van Jan en Greet Jacobse en hun sponsors in samenwerking met de Stichting ABCD.

Vrouwentuinproject en landbouwproject Jiboro
Rondom Jiboro ligt heel veel land dat als landbouwgrond gebruikt zou kunnen worden, maar doordat er in de regentijd maar beperkt tijd is om het land te bewerken en in te zaaien en het de boeren bovendien ontbreekt aan bruikbaar landbouwmaterieel, worden deze mogelijkheden (nog) niet benut.
De stichting CFTG wil dan ook graag een eigen tractor met ploeg hebben om zo de boeren en ook de vrouwen, die op de groentetuinen werken, te helpen om de grond beter en sneller te bewerken.
Het plan is om de tractor te verhuren zodat de stichting CFTG een inkomen verkrijgt waarmee zij de lopende kosten zoals de salarissen en de aanschaf van medicijnen voor het Narang Health Centrum kan bekostigen. De patiënten betalen wel voor behandelingen en medicijnen, maar dat is niet genoeg om alle lopende kosten te dekken.
De aanvragen die wij hebben ingediend voor de aanschaf van een tractor bij de Wilde Ganzen, ASN Bank en de Eureko Stichting werden goedgekeurd. Wij gaan nu op zoek gaan naar een goede tractor met ploeg en aanhanger zodat wij voor het nieuwe landbouwseizoen, wat begint in mei/juni 2012, de boeren kunnen helpen.
Met een andere donatie van de Wilde Ganzen hebben wij zaad en tuingereedschap aangeschaft. Dat is aan de vrouwen overhandigd en met het andere deel van de donatie is een powertiller aangeschaft, wat het werk voor de vrouwen zal verlichten.

Kindersponsorproject
Een aantal van onze sponsorkinderen heeft met goed gevolg de schoolopleiding afgerond. De stichting CFTG sponsort de kinderen t/m grade 12, dat is de laatste klas van de Senior Secondary School. Mocht het echter duidelijk zijn dat een sponsorkind zeer gemotiveerd is om verder te studeren, bijvoorbeeld het volgen van een computercursus of een andere opleiding, dan zal de stichting CFTG kijken of het mogelijk is om het kind verder financieel te ondersteunen. Zij zal dan aan de sponsorouder vragen of zij hun sponsorkind willen blijven ondersteunen.
Jammer genoeg is een aantal sponsorouders door omstandigheden gestopt met sponsoring en dat betekent dat wij nieuwe sponsorouders moeten gaan zoeken. Er staan nog heel veel kinderen voor sponsoring op ons lijstje omdat het voor hun ouders moeilijk is om de schoolgelden en andere bijkomende kosten te kunnen betalen.
De stichting CFTG hoopt dan ook dat veel nieuwe sponsors zich willen aanmelden, want de toekomst voor een kind begint bij onderwijs.

Wij hebben u weer een beetje op de hoogte gebracht van de laatste ontwikkelingen in Jiboro maar ook in Nederland is veel gebeurd. Wij willen graag onze vrijwilligers die acties hebben gehouden even in het zonnetje zetten.

Albert en Annalieze de Haaij en Jenny Snoei hebben ook dit jaar samen met veel vrijwilligers weer veel fairs georganiseerd waarvan de opbrengst ten goede kwam aan de stichting Care Foundation The Gambia.
10 jaar geleden zijn zij met deze evenementen begonnen en het is dus een Jubileumjaar. Ieder jaar weer zijn ze weken bezig met de voorbereidingen, ophalen van allerhande artikelen en het maken van bloemstukjes.
Met de Kerst-, Paas- en Moederdag Fair stelt Jenny Snoei haar huis beschikbaar en met de Boerderij Fair worden ieder jaar de stallen van de boerderij van Alberts familie beschikbaar gesteld.
Met de opbrengsten konden in de afgelopen jaren veel projecten in Jiboro worden opgezet of ondersteund, zoals de bouw van het health- en skill centrum, de bouw van een kleuterschool en het opzetten van de vrouwengroentetuin.
Fred Gotte en John Meyers hebben de stichting CFTG op heel veel gebieden ondersteund. Zij hebben contacten met sponsoren gelegd, waardoor veel goederen zijn gedoneerd. Er is ook een sponsorloop gehouden voor de stichting CFTG.

Zovelen droegen en dragen hun steentje bij aan de stichting CFTG. Zonder al deze hulp en ondersteuning was en is het niet mogelijk om haar hoofddoel: het verbeteren van de levensomstandigheden, het creëren van voorwaarden voor beter onderwijs en goede gezondheidszorg en het opzetten van diverse projecten ter verbetering van de levensomstandigheden, te realiseren.

Namens het bestuur van de stichting CFTG, maar zeker uit naam van de bevolking van The Gambia, wil ik graag iedereen bedanken die ons in al die jaren heeft ondersteund. Wij hopen van harte dat jullie ons willen blijven helpen want zoals ons motto is:

Hulp die niet gebaseerd is op het gevoel van een druppel op een gloeiende plaat, maar op de levenswijsheid van Moeder Theresa:

"Als je honderd mensen niet kan helpen, help er dan eentje".

Samen met u hielpen wij er niet eentje maar vele en wij hopen er nog vele samen met u te kunnen en mogen helpen.
Maak uw donatie over op ABN AMRO; rek. Nr. 55 24 12 686

Ineke de Rijk
Voorzitter



Boerderijfair 2011

De boerderijfair van 10 september heeft € 3450,00 opgeleverd.

Dank aan alle medewerkers.